Serdecznie zachęcamy i zapraszamy do zapisywania się na bezpłatne badania diagnozujące problemy ze skórą, w tym podejrzenie raka czerniaka.

Jeśli macie Państwo wiek 50-64 lata i jesteście osobami pracującymi lub chcielibyście się zatrudnić w najbliższym czasie to serdecznie zachęcamy do zapisania się na badania drogą telefoniczną lub elektroniczną wypełniając na naszej stronie formularz online.

Dzwoniąc na infolinię lub bezpośrednio do Państwa najbliższego Ośrodka Zdrowia (adresy ośrodków na stronie www.stopczerniak.ako.pl)  pielęgniarka środowiskowa wypełni z Państwem ankietę kwalifikującą na badania. Ankietę można również wypełnić samodzielnie online na stronie :  www.stopczerniak.ako.pl

Daj sobie szansę, zbadaj się bezpłatnie!

Program jest realizowany na terenie całej Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej, skierowany jest do aktywnych zawodowo mieszkańców AKO. Badaniami profilaktycznymi w kierunku nowotworów skóry w ciągu 3 lat realizacji projektu objętych zostanie 4500 mieszkańców, którzy zostaną zakwalifikowani na podstawie karty ryzyka. Część diagnostyczna programu skierowana jest do osób aktywnych zawodowo w wieku od 50 do 64 lat.

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry. Wywodzi się z melanocytów – komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną. Czerniaki najczęściej występują na nogach, z przodu i z tyłu, oraz na plecach i karku. Ale może pojawić się także na skórze głowy, między włosami, może też rozwinąć się w miejscach, które w niewielkim stopniu są narażone na kontakt z promieniami UV.

W Polsce umieralność na tę chorobę jest o 20% wyższa niż w Europie, przy o 50% mniejszej częstości zachorowań. Co roku odnotowuje się około 50 000 przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry. W tym około 2500-3000 stanowią zachorowania na czerniaki, ok. 1500 czerniaków jest wykrywanych w stadium zaawansowanym lub rozsianym.

Realizator programu zdrowotnego:
Cogito Sebastian Łaźniak
Witoldów 3
62-817 Żelazków